Přesměrování na webové stránky- TERAPIEPOHYBEM.CZ

Během srpna-září 2020 přestanou fungovat tyto webové stránky a svoje aktivity budete moci najít na webu http://terapiepohybem.cz

Aktivní budu i na fb -stránka: Terapie pohybem s Josefínou

A zatím i fb stránka: Movendo – pohybem k radosti

Neustále se hýbeme, cvičíme a tančíme!!

Hana Josefína

 

 

Od 1.9. cvičíme každé úterý 16-17h

Opět každé úterý, v již klasickém čase 16-17h si spolu zacvičíme Fyzio jógu.

Cena 140Kč a slevy při vyšším počtu lekcí.

Kmen, Lidická 28 ( bývalé Movendo)

Přihlášky na h.hledikova@seznam.cz nebo pište sms na: 602738323

Na viděnou!!

Ukázkové lekce Terapie pohybem v KJM

Představení metody Terapie pohybem , mám tu čest vést  v Knihovně Jiřího Mahena . Prázdninové termíny – 20.7.a 10.8. od 16h .Dále podzimní termíny:  12.10. a v listopadu 2x – 9. a 30.11.vždy od 17h

A moc zvu všechny zájemce k příležitosti se potkat se svým tělem i duší ,uvolnit se, věnovat se sobě. Přihlášky přímo v knihovně, paní Jitka Málková, vedoucí Hudební knihovny.

CVIČÍME JÓGU na KRAVÍ HOŘE!!

Zvu vás na prázdninové otevřené lekce fyzio jógy na Kraví hoře – poblíž biotop.jezírka.

Každé úterý od  7.7. do 11.8.včetně , v čase od 19 do 20h.

Vstupné zdarma.

Přijďte trošku posílit, ale hlavně se protáhnout, uvolnit, prodýchat, uklidnit….

 

Hana  Josefína, tel. 602 738323

Úkoly na doma

Všechny úkoly jsou také na mé fb stránce Movendo-pohybem k radosti

Začneme s orgánovou sestavou. Jsou to pozice, z nichž každá je zaměřený na jeden vnitřní orgán a na protažení jeho energetické dráhy ( meridiánu). Budu ke cvikům zde psát ranní afirmace.

1. Plíce – ve stoji, nebo sedu na patách spoj za zády palce a prsty dej k sobě, napnuté lokty . Afirmace” Vstupuji svobodně do nového dne.”    2.Tlusté střevo – za zády propleť prsty do tvaru “pistole” , pevný stoj s pokrčenými koleny a s napnutými lokty udělej předklon . Afirmace je:  “Vstupuji do nového dne s jasnými hranicemi”. V každé z pozic setrvejte 5 hlubokých nádechů a výdechů.
Taky dělám mezeru, patří se další cviky, napište si o ně, prosím, na můj mail – zkouška poptávky :))
a píši ještě 1 okruh:

– močový měchýř – znáte, klasické kleště, předklon v sedu s nataženýma nohama. Afirmace: “Vstupuji do nového dne odvážně, beze strachu”.
– ledviny – vyjdeme z kleští, vytočíme špičky ven, přichytneme rukama na vnitřní stranu chodidel (a pokud to jde chytnout ledvinový bod uprostřed chodidla povýš – znáte z lekcí). Afirmace:” Dnes budu pracovat a odpočívat v rovnováze”.

Dovolím si poznámku o tomto okruhu – jde o strach , u moč.měchýře to jsou ty běžné malé strachy a u ledvin pak ty velké, takřka celoživotní strachy. Často je do nás zasel náš otec – náš 1.Bůh v životě )Ledviny jsou rezervoárem naší energie, té vrozené, takže ta afirmace je o tom ji zbytečně neplýtvat přílišnou činorodostí….. a jak že to souvisí se strachem? Zkuste samy .

A tomuto cvičení dnes přidám i jedno dechové. U něj je dobré si zařídit 10min jen samy se sebou, plně přítomné, s vypnutým telefonem, zabezpečené proti vyrušení…veďme v sedu pozornost jen k tělesným pocitům a dechu – vědomému, plnému, obdélníkovému dechu. Nejlépe takovému, kdy zastavení po nádechu i výdechu je dlouhé polovinu doby nádechu a výdechu, což je sluneční dech , Sávitrí pránájáma. Tento poměr 2:1 mocně působí na dechové centrum prodloužené míchy, na autonomní nervový systém ( zklidnění) a tak působíme prakticky na celý organismus, který tímto harmonizujeme!

Chci vám všem  ještě napsat a podpořit vás ve večerních relaxacích – videa najdete na webu hodně, dále určitě si opakujte pomalé, hluboké dýchání, možná před relaxací . No a když cítíte napětí, dejte jej ven! Můžete skákat, uklízet, s razancí okopávat… a kdybyste chtěly něco speciálního, tak zítra vyleze na mé fb stránce Terapie pohybem s Josefínou  moje první mluvené video k rozhýbání těla . Je velice amatérské, vím to, ale prostě jsem ho pustila do světa. Než se naučím filmovat, to potrvá ( bo se toho musím naučit hodně  –  jak uvidíte:-D)
a přidávám obrázek s klasickým Pozdravem Slunci – pro opáčko!! Na viděnou!
 
Krásné cvičení!
 
Josefína

Movendo předává své prostory k 20.12.2019

Vážení klienti, příznivci, pronajimatelé!

Od  ledna příštího roku bude provozovat prostory Movenda jiný subjekt. Právě jsme o tom podepsali smlouvu s panem Markem Hladíkem, který podpořen dalšími 3 kolegy vytvoří v tomto báječném místě novou firmu, studio, jistě se dozvíte i na těchto stránkách více, o všem se nyní jedná. Domluveno je, že já osobně zde budu vést své 2 lekce v úterý, dám vám vědět do konce listopadu.

Prosím spotřebujte své PŘEDPLATENKY opravdu do konce roku, resp.do 20.12. 2019 , jak je domluveno. Po Novém roce bude možné zbylé lekce lekce odcvičit jen na mých lekcích !!

Hana Josefína

Co se tak může stát v Terapii pohybem

Minulá středeční lekce se vyvinula ve velice silný vnitřní zážitek. Jemně jsme tancovaly tanec větru, vzduchu – tema prostor, nadhled, propojení a svoboda. Temata ne-malá.A krásná, důležitá, každodenní. Tančily jsme , létaly s nohama na zemi a potom se vlastní ne-svoboda zvědomila většině účastnic a to konkretně kde, proč. Ano ne-svoboda je zejména v naší hlavě a tom píši, toto se zvědomilo, našlo, ukázalo. Bylo to silné, vytancovávaly jsme se “přesčas”, to bylo nutné. Ale nyní už víme! Víme , máme pojmenováno. A to je začátek cesty k uzdravení k větší svobodě, krůček po krůčku. Josefína.

Souhlas se zpracováním údajů

Už máme úpravený web, v přihlášení narazíte nadotaz na souhlas se zpracováním vašich osobních údajů – v našem případě jen e-mail a telefon. Víc nemáme, nepotřebujeme.

Tyto údaje používáme JEN a výhradně pro svoje potřeby a to zejména pro INFORMACI O NEKONÁNÍ LEKCE , na kterou jste se přihlásili – což se může stát kdykoliv.

Mailing používáme jen zcela vyjimečně a zadám souhlas se zasíláním mailů z Movenda zvlášť.

Pokud nebudete nám chtít dát žádné údaje, bude to možné, ale nebudeme vám moci zavolat v případě změn….Toť vše. Děkujeme za vaši přízeň.

Meditace pohybem

Meditace pohybem, terapie pohybem – nabízí spontaneitu, volnost a respektuje jedinečnost každého člověka.

Tanec je odpradávna jedním z nejpřirozenějších projevů člověka. Je léčivý, blahodárný a radostný. Jóga pracuje se zaměřením pozornosti na přítomný okamžik, s vnímáním sebe sama. Spojení taneční a pohybové terapie a jógy nabízí pohybové lekce meditací pohybem . O tom, co dalšího může tato lekce návštěvníkům přinést, jsme si krátce povídali s lektorkou Hanou Josefínou Hledíkovou, která kurz již třetím rokem vede.

Co je podle vás podstatou pohybu a co podstatou meditace?

Podstatou meditace je splynutí s vlastním tělem a duší, vypnutí všech racionálních, hodnotících, přemýšlejících, plánujících, třídících a pojmenovávajících částí mozku. Podstatou pohybu je podle mého názoru energie a oddání se této energii.

Jak lze spojit dvě zdánlivě neslučitelné věci jako je pohyb a meditace? Meditaci si pravděpodobně většina lidí představí jako tichou a klidnou záležitost, pohyb naopak jako aktivní věc.

Přijde na to, co myslíte pod pojmem aktivní. V aktivitě není mysl, není tam záměr v tom smyslu, jak se budu hýbat. Vůbec žádný výkon, ani jak to bude vypadat. Je to oddání se energii, té, která právě je, tak , jak ji mohu vnímat a plynout s ní a s tím, co právě je.

Ovlivňuje meditace pohybem vnímání vlastního těla, vnímá člověk jinak fyzický a duchovní svět?

Určitě ovlivňuje, a to velmi. Je to také jeden z důvodů, proč tento kurz nabízím. Člověk si svého těla vlastně vůbec všimne, dá mu svoji pozornost, “čte“ jej a učí se tělu “naslouchat”. A tělo je velký řečník! Tento proces bych však popsala spíš jako návrat k sobě než jako vnímání duchovního světa.

Jak tedy konkrétně probíhají vaše lekce?

Na začátku lekce se rozpohybujeme, naladíme se při tom již na sebe, svoje tělo a zjistíme, jak nám je. Velice podobně se takto začíná i v hodinách jógy. Následně se určí nebo samo vznikne téma k protančení a záleží na něm, na lidech, stavu konkrétní situace, jestli chvíli relaxujeme a ponořujeme se do tématu a pak až se pohybujeme, nebo naopak. Pohyb má každý svůj, tanec bez formy, spontánní tanec, jak to chcete nazvat. Po ukončení volného pohybu a tance se v kroužku verbálně ukončuje hodina.

Proč by měl člověk do kurzu zavítat? Co mu může Meditace pohybem dát?

Každý, kdo cítí potřebu se více spojit se svým tělem a nezůstávat příliš v hlavě, což je dnes běžné. Každý, kdo má rád volný tanec, kdo se chce na chvíli pozastavit, vypnout, zrelaxovat anebo se třeba trošku “ vyblbnout”.

Jaký je rozdíl mezi klasickou lekcí jógy v Lužánkách a vaším kurzem?

Jóga nabízí předem dané ásány a techniky. Meditace pohybem nabízí spontaneitu, volný pohyb, kreativitu, respektuje jedinečnost každého člověka. Můj kurz je však spíše tantrický, protože jóga a tantra mají společný prazáklad.

Etické principy jógy

Etické principy Jama a Nijama – stručně a výstižně 🙂

Jama zahrnuje 5 principů, čeho se vyvarovat:

1. Neubližování, nenásilí (Ahinsa) – nepůsobit vědomě bolest žádné žijící bytosti skutkem, slovem ani myšlenkou.  Živé bytosti jsou i zvířata, rostliny, příroda kolem nás. Dále chci vyzvednout 2 pohledy na ubližování – druhým a nebo také sobě a to i slovem, i tím, že o sobě mluvím jako o neschopném, tlustém. Myšlenkou – pokud jsme naplnění špatnými myšlenkami, vytváříme živnou půdu semenům závisti, žárlivosti, zlosti, chamtivosti, kritizování, pomlouvání, nenávisti. Vzbuďme tedy v sobě myšlenku neubližování.
2. Nelhaní, pravdomluvnost (Satja) – vyjadřuje soulad našich myšlenek, slov a činů. Příčinou lži bývá lenost, strach, prospěchářství, ale i ctižádostivost, závist. Lež, i ta částečná, je vědomá nepravda, na rozdíl od té nevědomé z neznalosti, neúmyslně. I vědomé zamlčování je lhaní ne slovem, ale svým chováním. Lži slovy i skutky jsou spojené s projevy nečestnosti, nespravedlnosti, pýchy, nadutosti. Z pohledu společenské morálky, můžeme pravdu a pravdivost považovat za určující hodnotu úrovně lidské společnosti. Ruku v ruce s pravdou jde moudrost, která nám pomáhá rozeznat lež od pravdy a pokud se k nim přidá ještě i láska, stává se náš život plnou pravdou. Ten kdo miluje, nikdy nepomýšlí na lež nebo na ublížení objektu své lásky.
3. Nekradení (Aztéja) – nás vede k tomu, abychom si nepřivlastňovali, co nám nepatří. Majetek a peníze nejsou však jediným předmětem naší neukázněné mysli a touhy po slasti. Mocenské sklony vedou i ke krádežím myšlenek, nápadů, vynálezů. Krást se dá tak i čas druhého, s touhou jej vlastnit, ovládat. Vede partnery k omezování osobní svobody, komplikuje přátelské vztahy. K zamyšlení je i otázka kradení si vlastního času bezcílným plýtváním, zahálkou nebo činostmi bez vlastního smyslu.
4. Zdrženlivost (Brahmačarja) – vybízí k hospodárnému zacházení s vlatní energií. Na naplňování tužeb a přání, které jsou pro nás přitažlivé, vyčerpáváme značné množství energie, jejíž nedostatek oslabuje naše duševní schopnosti a znemožňuje nám hlubší a jemnější soustředění. Za požitky jsou obvykle považovány příjem potravy a nápojů, sexuální oblast, popř i hobby, které přerostly v chorobnou vášeň.
5. Nehrabivost, neulpívání (Aparigraha) – nás učí nezaujatému postoji k osobnímu vlastnictví hmotnému i duchovnímu (a tím naplňovat předchozí 4 body). Radí nám přistupovat ke všemu jako pouze zapůjčenému pro tento život. Užívej, ale nelpi! Ani na majetku, ani na ničem jiném (na úspěchu, kráse, zvířeti, lidech, třeba i na vlastních rodičích nebo i na dětech – dát to nejlepší a nechat je jít vlastní cestou.

 

Nijama zahrnuje 5 principů,doporučení:

 

1. Čistota (Sauča) – vede nejen k čistotě těla, ale i myšlenek, slov, činů. Tělo je důležitou součástí našeho vývoje, díky němu poznáváme, prožíváme, jsme. Je chrámem duše, tak bychom ho měli udržovat v pořádku a čistotě. Dále nás toto doporučení upozorňuje na to, že počátek je v myšlení, jak myslíme, tak se obvykle projevujeme slovem i skutkem. Mít čisté svědomí ovšem také ponechat každém, co na jeho svědomí je a varovat se moralizování, poučování a poukazování na jedinou správnou cestu.
2. Spokojenost (Santóša) – nás učí správnému postoji k životním překážkám tak, abychom nerušili vnitřní harmonii, klid a mír mysli, tedy stav plného zdraví. Překážky, jsou obvykle postupovými zkouškami školy života. Máme si ověřit, zda jsme určitou „lekci„ pochopili. Jsou pro nás tedy důležitými podněty, stressory. S jejich existencí je nutné se smířit (a naučit se na ně správně reagovat). Brát je jako výchovné lekce. Situace, na jejichž řešení nemáme dost sil znamenají, že se máme s jejich přítomností vyrovnat .
3. Sebekázeň (Tapas) – navazuje na předchozí bod a radí nám, jak dosáhnout jejího naplnění. Kázeň můžeme chápat, jako respektování určitého řádu. Respektu-li řád, netrpím reptáním a odporem k jejím pravidlům Svoboda není absolutní volnost – to by bylo bezohledné. Jak Lao ć řekl: „Kdo vítězí nad lidmi, je mocný, kdo vítězí sám nad sebou je nejmocnější.“
4. Sebepoznání, studium svatých písem (Svádhjája) – nás vyzývá, abychom hledali své místo v životě, ve společnosti. Nalezení sebe sama není snadné, naše převzaté názory, přehlušené nitro, zmatek v duši a do toho naše silné ego jsou složitou míchanicí k vyznání se. Tento bod je ovšem i studium svatých písem a to nám může pomoci k hledání. Praxe jógy pomáhá utišit ego a poslouchat vlastní tělo a nitro. Krok za krokem pomáhá odhalovat vnitřní aspekty nás samých. Cítit se na svém místě přináší radost a uspokojení a to nese zdraví, klid a mír.
5. Nalezení vyššího životního smyslu (Íšvara Pranidhána) – či respektování vyšších životních principů, které působí v nás, stejně jako mimo nás vede především k poznání, že nic není náhoda, že dění je řízeno velmi moudrými zákonitostmi. Pevnost těchto zákonitostí dává jistotu, pevnou půdu pod nohama, o kterou se lze opřít k cestě vzhůru.